עריכה לשונית ואקדמית

מטרתה של עריכה – בסופו של דבר – להקל על הקורא לקרוא את מה שאתם כתבתם.
לקרוא ולהבין. 
הדבר נעשה הן באמצעות תיקון טעויות לשון, והן באמצעות שיפור הניסוח וחידוד הטענות. 

מה בין עריכה לשונית לעריכה אקדמית?

לעריכה לשונית שלושה רבדים

הגהה – האחדת כתיב, איתור טעויות דפוס (רווחים מיותרים וכו’), סימני פיסוק וכדומה.
עריכת ליטוש – קריאה של הטקסט וניסוח מחדש של משפטים שגויים או מסורבלים.
עריכת טקסט – קריאה יסודית ומעמיקה של הטקסט כולו מתוך התייחסות לתוכנו ולטיעונים המובאים בו. עריכה כזאת משלבת לעיתים גם שכתוב של חלקים בטקסט, שכן המטרה היא טקסט רציף והגיוני.

לעריכה אקדמית שני רבדים נוספים

התקנת מקורות – בדיקה שכל המקורות המצוינים בטקסט מפורטים כראוי וכתיבת ההפניות בהתאם לכללי הביבליוגרפיה של תחום הדעת.
עריכת טקסט אקדמית – ארגון הטקסט וחידוד הטיעון בהתאם לחלקי המאמר המחקרי-אקדמי בכלל ולכתיבה המקובלת בתחום הדעת בפרט – מבוא וסקירת ספרות, התכנסות אל שאלת המחקר (עם פרק שיטה או בלעדיו), הצגת הניתוח או הממצאים והדיון או הסיכום. בין היתר נכללים כאן סיוע בארגון הצעת מחקר; ארגון מחדש של חלקים בתזה או בדוקטורט שמכל מיני סיבות זקוקים לשינוי מבני יסודי; עזרה בעיבוד עבודת תזה או דוקטורט למאמר; והפיכת דוקטורט לספר.

המשך קריאה

כמה עולה עריכה?

מחיר העריכה נקבע בהתאם לסוג העריכה הדרושה (מידת הבהירות של הטיעון), היקף הטקסט, מסגרת הפרסום (עבודה להגשה או פרסום ציבורי) ויכולתו של הכותב לעשות חלקים בעצמו.

מידת הבהירות של הטיעון – בהירות הטיעון היא ההיגיון הפנימי של הטקסט. מכיוון שהיגיון זה אינו תלוי בתקינות הלשון או ביפי הניסוח, לעיתים קשה לאתר אותו או את “חריקותיו” במבט ראשון. ככלל אפשר לומר שטקסטים שהתקבלו לפרסום או עברו את אישור המנחה זקוקים לעריכת עומק פחות מטקסטים גולמיים יותר. עם זה (אצלי) כל הצעת מחיר לעריכה כוללת את האפשרות שתידרש גם עריכת עומק. התשלום הסופי ייעשה בהתאם לסוג העריכה שנדרשה.

היקף הטקסט – התעריפים לעריכת המחיר מובאים בגיליונות דפוס – יחידת המידה המקובלת בהוצאות הספרים. גיליון דפוס הוא 24,000 עם רווחים. כדי לדעת כמה תווים בקובץ הניחו את הסמן על מספר המילים בתחתית המסך ולחצו. לחישוב קובע הטקסט הגולמי שהתקבל לעריכה.

רמת הגימור –  רמת הגימור היא קפדנות ההגהה. מכיוון שבסופו של דבר התשלום (אצלי) נעשה בהתאם לעבודה שנעשתה, יש כותבים ש(בצדק) משקיעים את כספם בהבהרת הטיעון וחוסכים ברמת הגימור. המשמעות היא שפה ושם ייתכנו טעויות הגהה. שיקול זה אפשרי כשמדובר בעבודות אקדמיות או במאמרים שנשלחים לשיפוט, אבל אינו מומלץ כשהטקסט עתיד להתפרסם בציבור – חוברת, קטלוג, ספר משפחתי וכו’. במקרים אלה לא כדאי לחסוך בהגהה.  

מצבו הכללי של הטקסט – הגשה מסודרת ככל האפשר של כתב היד והכנסת תיקונים קפדנית מקלה עליי את העבודה ומכאן שבסופו של דבר מוזילה את העריכה.

המשך קריאה

ומה בנוגע לעריכה חלקית?

כמו במוסך, גם בעריכה קשה לדעת מראש מה יצריך הטקסט, ולכן מדובר בהערכת מחיר (בהתאם להיקף הטקסט). אבל בניגוד למוסך, בעריכה לא תמיד יש צורך בעריכה מושלמת, ופעמים רבות אפשר להסתפק בעריכה טובה דיה. טווח המחירים המובא למטה נע בין עריכת ליטוש ובין עריכה ושכתוב עמוקים ברמת גימור גבוהה, אבל בדרך כלל אפשר להסתפק גם בפחות.

לאחר כל שלב אני נוהגת לשלוח “סיכום חשבון עד כאן”, כך שאתם תוכלו להחליט אם להסתפק בעבודה שנעשתה עד כה, או לתקן את הטקסט ולהחזירו לעריכה נוספת. בעבודות שאינן לפרסום מיידי אני ממליצה להשקיע בעריכת העומק ובמידת הצורך לחסוך ברמת הגימור (ראו למעלה), אם כי גם כאן יש יוצאים מן הכלל. לעיתים מה שדרוש הוא הגהה, עימוד נאה והתקנה מסודרת.

כשמדובר בעבודות אקדמיות גדולות, אפשר לערוך גם חלקים – למשל את המבוא וסקירת הספרות או את חלק הממצאים; את הטקסט בלבד ללא בדיקה והתקנה של הערות השוליים ורשימת המקורות וכו’. בכל מקרה כדאי להשקיע בתיקונים גורפים ובעימוד מסודר, כך שהטקסט יהיה נעים לעין ולקריאה. 

מתלבטים? מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ עימי, כאן.  

המשך קריאה

תעריפים להערכת מחיר לעריכה של גיליון דפוס אחד* (לפני מע"מ)

4-63

הגהה אחרי עריכה

300 ₪

4-62

עריכת טקסט

650–1200 ₪

4-6

עריכה אקדמית

800–1500 ₪

* גיליון דפוס – 24,000 תווים עם רווחים. לאופן החישוב ראו למעלה – כמה עולה עריכה/ היקף הטקסט 

להערכת מחיר מדויקת יותר ולבירורים אנא צרו קשר